UZ vyšetření prsů – vyšetření je určeno pro všechny, kteří chtějí udělat maximum pro prevenci karcinomu prsu, který v současnosti představuje jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů ženské části populace.

Ultrazvukové (sonografické) vyšetření poskytuje jiné informace než mamografie, oba druhy vyšetření se však doplňují. Vyšetření je nebolestivé, žena při něm leží pohodlně na zádech, lékař, který vyšetření provádí, přejíždí sondou s hladkým povrchem po celém prsu. Prs je natřen jemným gelem, ten umožňuje průnik ultrazvukových vln do tkání a lékař tak může pečlivě vyšetřit celý prs. I v ultrazvuku je možné nalézt malá a nehmatná podezřelá ložiska, která vedou k včasnému stanovení diagnózy rakoviny. V případě, že je výsledek nejednoznačný, následuje vyšetření mamografem.

UZ vyšetření štítné žlázy – bezbolestné a rychlé vyšetření. Tímto vyšetřením lze zjistit případné změny tkáně (uzly, prokrvení, zvětšení) štítné žlázy.

UZ vyšetření celého břicha – nebolestivé vyšetření. Vyšetřují se: játra, žlučník, žlučové cesty, slinivka (pankreas) – orientačně, ledviny, slezina, malá pánev (prostata), močový měchýř, střeva + uzliny orientačně.

DŮLEŽITÉ!!! Příprava na UZV břicha – pacient musí být na lačno nebo 5 hodin nejíst (platí pro odpolední termíny), pacient může pít vodu, neslazený čaj, NE!!! kávu a mléčné výrobky. Vyšetřuje se s plným močovým měchýřem – tedy cca 2 hodiny před vyšetřením nemočit. Léky užijte, jak je třeba.

Cena ultrazvukového vyšetření prsů je 700 Kč.

Cena ultrazvukového vyšetření štítné žlázy je 400 Kč.

Cena ultrazvukového vyšetření břicha je 1200 Kč.

MUDr. Iva Waldhansová – lékařkaradiodiagnostik

Zdena Kadlecová – asistentka